Dimitri Patzold

Kariéra

Patzold se narodil v dnešním Kazachstánu, tehdejším Sovětském svazu, kde byl členem německého etnika. Po pádu Sovětského svazu a ustavení kazašsko-ruských hranic se ve svých 13 letech odstěhoval do Německa. Tam si jej ihned vyhlídli skauti týmu Kolner Haie. V roce 1999 si poprvé zahrál v juniorské bundeslize a také regionální lize za tým Kolner Junghaie. Již o rok později byl přijat do juniorské reprezentace německa do 18 let a následně i do juniorské reprezentace německa do 20 let, se kterou v roce 2001 získal stříbrnou medaili a o rok později dokonce madaili zlatou (divize 1). Před sezónou 2000-01 přišel do hlavního týmu Kolner Haie, který hrál německou nejvyšší soutěž (DEL), byl však až třetím brankářem za Josefem Heissem a Andrew Vernerem. Převážně byl proto nasazován v partnerském týmu TSV Erding v druhé bundeslize, kde působil jako druhý brankář. V sezóně 2001-02 byl Patzold dočasně zapůjčen do týmu EV Duisburg v druhé bundeslize, jako náhradník Chrise Roglese však s Kolner Haie získal mistrovský titul. V draftu NHL 2001 byl vybrán na 107. místě týmem San Jose Sharks. Po tomto úspěšném roce jej angažoval Adler Mannheim.

Mezi roky 2003 a 2008 působil Patzold v Severní Americe. Nejprve se objevil v týmu Johnstown Chiefs v ECHL (2003-04), poté hrál na farmě San Jose Sharks za Cleveland Barons v AHL (2003-04 až 2005-06), kde byl v prvním roce vyhlášen nejlepším nováčkem-brankářem. Během sezóny 2005–06 byl Patzold poprvé povolán do hlavního týmu San Jose, když se zranil Evgeni Nabokov i Vesa Toskala, ale nenastoupil a zastával pouze pozici náhradníka Nolana Schaefera. Od podzimu 2006 hrál Patzold za novou farmu San Jose - Worcester Sharks (2006-07), kde tvořil brankářské trio s německým kolegou Thomasem Greissem a kanaďanem Nolanem Schaeferem. 4. března 2007 byl Patzold opět povolán do NHL, kde ale opět nechytal. Po vypadnutí Worcesteru v 1. kole playoff AHL nominoval Patzolda trenér Uwe Krupp do německé reprezentace na Mistrovství světa 2007 v Moskvě, kam odcestoval jako třetí brankář. V létě roku 2007 podepsal Patzold se San Jose jednoletou smlouvu. Na tréninkovém kempu před sezónou 2007-08 bojoval, po odchodu Vesy Toskaly do Toronta, o post brankářské dvojky San Jose s krajanem Thomasem Greissem. Ve třetím zápase Patzold debutoval v NHL, když po 48 minutách vystřídal Evgenije Nabokova. V polovině ledna 2008 byl odeslán na farmu do Worcesteru, kde vychytal svůj první shutout od roku 2004-05 a zároveň první shutout v historii klubu Worcester Sharks. Po sezóně mu San Jose Sharks neprodloužili kontrakt a Patzold odešel hrát do východoevropské ligy KHL za tým Vityaz Chekhov.

V sezóně 2008-09 odchytal Patzold za Vityaz Chekhov v prvních 16 zápasech pouze jedno nepovedené utkání a v klubové hierarchii klesl až na pozici třetího brankáře. V říjnu 2008 pak odchází do Německa, kde podepisuje smlouvu s Hannover Scorpions, hrající německou DEL. Hannover končí sezónu na druhém místě a v playoff se potřetí v klubové historii dostává do semifinále, také díky čistému kontu Patzolda proti Wolfsburgu.

Následně Patzolda bere pod smlouvu ERC Ingolstadt, kde podepisuje dvouletou smlouvu s výstupní klauzulí pro případné nabídky z NHL a KHL. I když je propuštěn Jimmy Waite a Patzold, jako jasná jednička, nastupuje k drtivé většině zápasů, je se svojí situací v Horním Bavorsku nespokojen. S velkou nadějí, ale také očekáváním, přestupoval před právě skončenou sezonou z Hannover Scorpions do ERC Ingolstadt, aby zde pokračoval v odkazu svého předchůdce Jimmy Waitea. Právě kvůli tomu je na něj vyvíjen obrovský tlak. Pro Patzolda to od samého počátku není jednoduché a má dojem, že někteří lidé u něj neustále hledají chyby, aby si mohli potvrdit svůj předpojatý názor na něj. Ačkoliv se tým dostal do semifinále playoff, tak po sezoně sportovní ředitel klubu Jim Boni začal s Patzoldem řešit jeho výkyvy formy. Po těchto jednáních se potvrdily zvěsti o tom, že se tento rodilý Kazach chce ze smlouvy předčasně vyvázat, protože už necítí stoprocentní podporu ze strany klubu. Začátkem června 2010 proto Patzold podepisuje s Ingolstadtem rozvázání smlouvy.

1. července 2010 je oficiálně, po několikaměsíčníh jednáních, zvěřejněn přestup Patzolda ke Straubing Tigers, kde podepisuje kontrakt na jeden rok. Pro Patzolda je to nová výzva, protože Straubing se ve své historii ještě nikdy neprobojoval do předkola playoff ani do playoff samotného. V Straubing Tigers jsou přesvědčeni o Patzoldových schopnostech a poskytnou mu důvěru, kterou v ERC Ingolstadt postrádal. Také trenér národního týmu Uwe Krupp stále věří schopnostem "svého" brankáře. Podle něj patří Patzold v Německu mezi nejlepší z nejlepších a na mistrovství světa 2009 ve Švýcarsku byl, i přes špatný výsledek německa, nejlepším hráčem národního týmu.

Po dvou letech, strávených v ERC Ingolstadt a Straubing Tigers, se Patzold před sezónou 2011-12 vrací do Hannover Scorpions, kde podepisuje smlouvu na 2 roky. Patzold chtěl mít o budoucnosti jasno co nejdříve a měl zájem v týmu Straubing Tigers pokračovat, ale ti mu nebyli schopni dát odpověď dostatečně rychle.

V letní přestávce 2013 se proslýchalo, že Hannover a Düsseldorf mají finanční potíže. Ukázalo se, že Düsseldorf chce v DEL zůstat, zatímco Hannover chce svou DEL licenci prodat. 23. května 2013 bylo na tiskové konferenci Hannover Scorpions oznámeno, že DEL licenci získává vicemistr 2. bundesligy Schwenninger Wild Wings. Tam se kromě licence stěhuje i Patzold, s větší částí hráčů Hannover Scorpions.

28. března 2016 přestupuje Patzold do Straubing Tigers, kde působil již v sezóně 2010-11.

V sezóně 2017-18 se Patzold stal ve Straubingu až třetím brankářem a v listopadu 2017 byl proto vyměněn do Krefeld Pinguine, kteří měli proboblém s brankáři z důvodu zranění Andrewa Engelageho.

Mezinárodní kariéra
V roce 2000 byl přijat do juniorské reprezentace německa do 18 let a následně i do juniorské reprezentace německa do 20 let, se kterou v roce 2001 získal stříbrnou medaili a o rok později dokonce madaili zlatou (divize 1). Po vypadnutí Worcesteru Sharks v 1. kole playoff AHL v roce 2007 nominoval Patzolda trenér Uwe Krupp do německé reprezentace na mistrovství světa 2007 v Moskvě. Patzold odchytal 3 zápasy a Německo skončilo v osmifinále. Na mistrovství světa 2008 v Quebecku a Halifaxu odchytal Patzold 3 zápasy a německo skončilo opět v osmifinále. Na mistrovství světa 2009 v Bernu a Klotenu, odchytal Patzold 6 zápasů. Německu se turnaj nepovedl, skončilo již v základní skupině a spadlo do skupiny o udržení. Podle trenéra Uwe Kruppa byl Patzold jedním z nejlepších hráčů národního týmu. V témže roce byl Patzold vyhlášen nejlepším brankářem kvalifikační skupiny E na Olympijské hry 2010 ve Vancouveru. Na Olympijských hrách 2010 ve Vancouveru dostal Patzold v zápase s Finskem v základní skupině 5 gólů a na turnaji si již nezachytal. Německo skončilo po prohře s Kanadou v předkole playoff. Na mistrovství světa 2011 v Bratislavě a Košicích odchytal Patzold jediný zápas v základní skupině proti domácím Slovákům, který Německo vyhrálo 4:3. Německo skončilo po prohře se Švédy ve čtvrtfinále. Na mistrovství světa 2012 ve Švédsku a Finsku byl Patzold povolán až dodatečně, neodchytal však ani jedno utkání. Německo nepostoupilo do playoff.TOPlist